VS-10TTS08PBF
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
VS-10TTS08PBF
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.15 V
Product Status : Discontinued at Digi-Key
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 1 mA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 6.5 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Supplier Device Package : TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 10 A
Voltage - Off State : 800 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 15 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1 V
Package / Case : TO-220-3
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 30 mA
Base Product Number : 10TTS08
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 95A, 110A
Description : SCR 800V 10A TO220AB
Stock : In Stock
Contact Now
SCR 800 V 10 A Standard Recovery Through Hole TO-220-3