ACT108-600D,412
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
ACT108-600D,412
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Bulk
Voltage - Off State : 600 V
Series : -
Mfr : WeEn Semiconductors
Supplier Device Package : TO-92-3
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 800 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 900 mV
Operating Temperature : 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 5 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 8A, 8.8A
Package / Case : TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 20 mA
Base Product Number : ACT108
Triac Type : Logic - Sensitive Gate
Description : TRIAC SENS GATE 600V 0.8A TO92-3
Stock : In Stock
Contact Now
TRIAC Logic - Sensitive Gate 600 V 800 mA Through Hole TO-92-3