MT60C08T1
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
MT60C08T1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 800 V
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 60 A
Mfr : Yangjie Technology
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 1500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 250 mA
Structure : Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : Thyristors - SCRs - Modules T1 6
Stock : In Stock
Contact Now
SCR Module 800 V Series Connection - All SCRs Chassis Mount Module